Перенапруга в побутових електромережах та методи захисту

21.03.2018

В даний час проблема перепадів напруги в електричній мережі викликає масу питань і стає все більш актуальною. Це відбувається внаслідок постійного збільшення споживання електричної енергії як в побутових, так і в промислових масштабах. Зараз кожна квартира укомплектована великою кількістю потужного побутового обладнання. Справа не обмежується телевізором і холодильником, як в минулі часи. Кондиціонери, морозильники, комп'ютери, пральні машини, відео- і аудіоапаратура це далеко не всі енергоспоживачі, постійно підключені до мережі. Така кількість використовуваних приладів в поєднанні з ненадійними електромережами незмінно призводять до перепадів напруги, результатом яких може стати вихід з ладу дорогої техніки.

Головні причини перенапруги в електромережах

Є безліч чинників перевантажень мережі, не пов'язаних з неправильною експлуатацією або порушенням правил техніки безпеки при експлуатації електрообладнання. До найпоширеніших зараховують наступні:

  • Одночасне включення великої кількості приладів або виключення відразу декількох потужних пристроїв. Це впливає на мережу і вносить в неї дисбаланс. Так, при включенні багатьох споживачів в мережі відбувається падіння струму. Коли кілька з них відключають, значення напруги знову змінюється і виникають різкі імпульси. Вони можуть бути помітні по миганню ламп розжарювання в приладах освітлення.
  • Вихід з ладу нульового проводу. Це істотно впливає на параметри електромережі і вважається однією з найбільш критичних поломок. Обрив «нуля» може привести до того, що напруга електричних розеток в будинку перевищить допустиме значення. Внаслідок цього вся підключена техніка згоряє.
  • Грозові розряди під час злив в районах ліній електропередач (ЛЕП). Для того щоб уникнути поломок обладнання через негоду, рекомендується відключати його від мережі під час грози. Ця інформація міститься в документації до більшості побутових електроприладів.
  • Некоректне втручання в роботу мережі для усунення неполадок. Іноді трапляється, що в ході ремонту електромережі можуть бути переплутані дроти фази і нуля або зроблені інші помилкові перемикання. Така недбалість чревата виходом з ладу всієї підключеної техніки.

Чим небезпечна низька напруга в мережі

У старих будинках з застарілими електричними мережами або на об'єктах, які знаходяться далеко від розподільного пристрою низької напруги мережі - досить часте явище. При цьому багато електричних приладів можуть функціонувати некоректно, неефективно чи не працювати зовсім. Недостатня напруга може призводити до перегріву, поломки, а в гіршому випадку і до займання пристроїв, і негативно позначається на їх терміні служби. Для збереження дорогого обладнання слід підвищити напругу в мережі. Найпростіше це зробити за допомогою спеціальних стабілізаторів.

Як боротися з перенапругою в електричній мережі

Перенапруга - суттєва загроза для побутової техніки і електроніки. Функціонування приладів в таких умовах негативно позначається на їх ресурсі і збільшує ризик раптової поломки. Багато сучасних виробників електропристроїв намагаються вберегти їх від раптових стрибків і коливань в мережі, передбачивши спеціальний захист в конструкції агрегатів. Однак цього захисту часто недостатньо. Рекомендується вдаватися і до інших методів боротьби з неполадками в побутовій електромережі. А саме:

  • Регулярно здійснюйте профілактичне обслуговування мереж за допомогою кваліфікованих фахівців.
  • При незначних неполадках в мережі і експлуатації малопотужного обладнання застосовуйте фільтри. Якщо перенапруги відчутні, краще використовувати спеціальні стабілізатори і джерела безперебійного живлення. Так ви надійно захистите техніку.
  • При використанні великої кількості потужної побутової техніки оптимальний варіант захисту - реле, яке обмежує напругу в електромережі. Такий пристрій відключить всі прилади при виникненні стрибків напруги, і автоматично включить їх, коли все нормалізується. Через ці пристрої можна підключати пральні машини, холодильники, телевізори та інше обладнання.

Питання захисту побутового обладнання від неякісного функціонування електромережі особливо актуальне у зв'язку з високою вартістю багатьох електричних приладів. Не варто ризикувати - подбайте про те, щоб зберегти свою техніку