Проблеми енергопостачання та методи їх вирішення

29.06.2018

Система електропостачання ґрунтується на двох ключових факторах: надійність і якість кінцевого продукту. Електрика проходить великий шлях від електростанції до споживача, і чим далі воно віддаляється від свого джерела, тим більше ризик виникнення проблем з якістю енергопостачання. Статистичні дані говорять про те, що в місті перепади напруги електромережі в межах 15% - це вже норма, а в селах цей показник ще вище.

Причинами низької якості електропостачання можуть бути:

 • обрив лінії електропередач;
 • поломка або несправність обладнання електростанції;
 • неякісна автоматика;
 • використання на лінії побутових або промислових електроприладів з великим імпульсним електроспоживанням;
 • коротке замикання в блоці живлення;
 • перевантаженість лінії електромережі тощо.

Всі перераховані вище фактори можуть спровокувати зміну параметрів мережі: короткостроковий або довгостроковий стрибок електропостачання внаслідок відключення блоків живлення потужної техніки, перемикання мережевих вимикачів або недостатньої потужності автоматики. Це далеко не повний перелік, не варто забувати про можливі коливання частоти, викривлення форми вихідної електрики, і звичайно - повній відсутності енергії в електромережі. Як можна себе убезпечити?

Устаткування для усунення наслідків

Рівень вольтажу в будинку залежить від безлічі факторів, серед яких:

 • зварювальні роботи на лінії;
 • надлишок споживачів;
 • недостатня сила струму на виході з трансформаторної підстанції.

Стабілізатор напруги. Ми не здатні вплинути на них, але можемо убезпечити себе. Купівля стабілізатора, який підтримує електрику на рівні 220 В - відмінне рішення. Цей показник може варіюватися. Якщо він виходить за рамки 195-245 В, то система енергопостачання повинна обов'язково включати стабілізатор напруги, потужність якого підбирається відповідно до обсягів споживання підключених приладів. Однак, навіть при регламентованих коливаннях вольтажа, багато приладів не здатні витримувати тривалі скачки. Тому, експерти рекомендують встановлювати локальні стабілізатори напруги, особливо, для найбільш чутливої техніки (системні блоки, телевізори, аудіотехніка і т.д.).

Локальні стабілізатори напруги. Існує безліч варіантів такої техніки. Вона відрізняється за типом робочого елемента, конструктивними особливостями, потужності і т.д.

 1. За типом робочого елемента:
  • сімісторні;
  • сервоприводні;
  • релейні.
 2. За способом установки:
  • підлогові;
  • навісні.

Сервопривідні стабілізатори коректують вихідні параметри за допомогою електродвигуна і трансформатора. Це ідеальне рішення для побутових умов. Сервопривідні стабілізатори недорогі і забезпечують високий рівень точності вихідного напруги. Серед недоліків можна виділити: зношування механічних частин, шум електродвигуна під час роботи пристрою, невисока швидкість регулювання через інерційність двигуна. З огляду на цих факторів, не варто використовувати сервопривідний стабілізатор в мережі, якій притаманні різкі перепади напруги. Вони ідеально підходять для ліній з постійно підвищеним або зниженим вольтажем.

Сімісторні стабілізатори. Принцип їх дії полягає в автоматичному перемиканні обмоток автотрансформатора за допомогою силових електронних ключів - сімісторів. Таке обладнання користується особливою популярністю в Україні. Воно безшумне, швидке, точне, довговічне, але не дешеве. Вартість стабілізаторів виправдовує їх високі технічні показники і функціонал.

Релейні стабілізатори. Принцип їх функціонування дуже схожий з сімісторних стабілізаторів - перемикання додаткових обмоток теж здійснюється за допомогою силових ключів, але в даному випадку, вони мають вигляд реле. Це найдешевший тип, але і він має свої плюси. Наприклад, високу швидкість реакції на перепади.

Вибір і встановлення побутових стабілізаторів варто довірити професіоналам. Вони зможуть надати вам компетентну консультацію, порекомендувати оптимальну потужність і модель обладнання.